Pasaulis aptekęs rūbais: ką daryti su milijardais tonų tekstilės?
Autorė: Adolfina Zaidė
Mados industrija yra rikiuojama tarp taršiausių industrijų [1], o labiausiai prie to prisideda greitoji mada, gaminanti drabužius greitai, pigiai ir dažnai nekokybiškai. Kadangi naujų madingų drabužių galima įsigyti už mažesnę kainą, pasikeitė žmonių apsipirkimo įpročiai: jie pradėjo pirkti daugiau ir dėvėti trumpiau. Kokį poveikį tai daro Žemei?
Siekdama patenkinti augantį madingų drabužių poreikį, mados industrija per metus į aplinką išleidžia 10% visų anglies dioksido emisijų, džiovina bei teršia upes, o 85% tekstilės vis tiek atsiduria savartynuose. Negana to, skalbdami sintetinius drabužius, turinčius plastiko, į pasaulio vandenyną paleidžiame dar ir 500 tūkst. tonų mikroplastiko dalelių, kurios nesuyra šimtus metų ir kaupiasi organizmuose [2].
Ar savo spintoje turi bent vieną porą džinsų? Vieniems džinsams pagaminti vidutiniškai sunaudojama 11 tūkst. litrų vandens, maždaug kilogramas chemikalų ir daugybė energijos audinio išgavimui [3]. O kasmet tokių džinsų pagaminama virš 3 milijardų [4]. Nepaisant to, džinsai, atrodo, niekada neišeis iš mados, o poreikis vis atsinaujinti spintos turinį niekur nedings.
Tačiau sprendimų yra:
Stenkis mažinti vartojimą. Spinta – ne guminė, o tu taip pat turi tik vieną kūną, ant kurio visų dešimties kelnių iškart neužsidėsi. Tyrimai rodo, kad vidutiniškai 50% drabužių iš savo spintos mes net nedėvime [5]. Tad prieš perkant pagalvok, ar tikrai tau reikia dar vienų. Galbūt geriau pažvelgęs į savo spintą, ten rasi drabužių, apie kuriuos buvai visai pamiršęs.
Kiekybę keisk kokybe. Ne paslaptis, kad dar prieš 20 metų ir seniau drabužiai buvo kokybiškesni ir gaminami mažesniais kiekiais nei dabar. Nors laiku į praeitį negrįšime, galime seniau pagamintų rūbų rasti dėvėtų drabužių parduotuvėse. Pirkdamas dėvėtą ne tik sutaupai, tausoji aplinką, bet ir puoselėji savo unikalų stilių, kuris nepavaldus trumpalaikei madai.
Stilius > mada. Būti stilingu ir būti madingu – ne tas pats. Mados greit ateina ir išeina, o stilius su tavim liks tiek, kiek nuspręsi.
Neišmesk. Tinkamus dėvėti, tačiau nusibodusius drabužius gali parduoti „Vinted“, „Facebook“, išmainyti „Zero waste“ grupėse arba tiesiog pasiūlyti kaimynui. Jeigu paaiškės, kad drabužio niekam nereikėjo, ieškok žalių „Ecoservice“ konteinerių. Daugiau informacijos apie tai rasi čia.
Žinutė nuo „Po bangom“ komandos
Pasauliui drabužių jau pakanka. Iš tikrųjų, tai pasaulyje drabužių yra per daug. Mums tiesiog reikia pradėti juos dėvėti. Todėl nusprendėme neprisidėti prie naujos tekstilės gamybos ir savo naują atributikos kolekciją surinkome iš dėvėtų geros kokybės drabužių. Pirmieji džemperiai bus pristatyti jau greitai! Naujienas sek mūsų socialinėse medijose.