Kas naujo vandenyne?
Lietuvos mokslininkės sukūrė aplinkai draugišką būdą valyti naftos išsiliejimus
Daugybės gyvūnų žūtimi dažnai pasibaigiančius naftos išsiliejimus valyti itin sudėtinga, tačiau šių metų Prezidento Valdo Adamkaus aplinkosauginės premijos laureatė, Klaipėdos universiteto mokslininkė dr. Tatjana Paulauskienė su komanda neseniai užpatentavo naują, aplinkai draugišką būdą valyti naftą panaudojant mikroorganizmus.
Kokios šiukšlės teršia Lietuvos pajūrį?
Šiukšlių salos vandenyne, mikroplastikas visur aplinkui – tikriausiai jau teko girdėti šiuos nerimą keliančius dalykus. Tačiau kiek žinai apie šiukšlių situaciją mūsų Baltijos jūros pakrantėse? Jei neteko daug apie tai girdėti, nenuostabu – dar tik visai neseniai pasirodė pirmųjų jūros šiukšlių tyrimų Lietuvoje rezultatai. Kviečiame su jais susipažinti!
Tarptautinės Kosminės Stoties atitikmuo po vandeniu - jau netoli?
Ar ir tavo mintis kartais aplanko futuristinės povandeninių pastatų idėjos? Įsivaizduok - sėdėti prie pietų stalo ir pro langus stebėti povandeninį gyvenimą. Jei tai sužadina tavo vaizduotę, neabejojame, kad bus įdomu susipažinti su naujausiais ypatingo povandeninio statinio, prilygsiančio Tarptautinei Kosminei Stočiai, planais!
Jūros vėžlių krizė: kur pradingo patinėliai?
Per pastaruosius 4 metus, net 99% Floridos pakrantėse išsiritusių jūros vėžlių buvo moteriškos lyties. Panašūs skaičiai nustatyti ir Didžiojo Barjerinio Rifo teritorijose. Kas atsitiko patinėliams ir kaip toks didelis lyčių kontrastas paveiks šių gyvūnų populiacijas?
Rastas prieš 106 metus prie Antarktidos nuskendęs laivas. Kas jame gyvena dabar?
Į ekspediciją po Antarktidą išplaukęs „Endurance” laivas nuskendo 1915-aisiais metais apsuptas ledo lyčių. Dabar, po daugiau nei šimto metų, itin gerai išsilaikiusios jo liekanos buvo atrastos maždaug 3 kilometrų gylyje, o ant jų - ir gyvybės įvairovė.
Deguonies gamybai reikalinga šviesa? Anot jūrinių mikrobų, nebūtinai
Naujas mokslininkų atradimas atskleidė plačiai paplitusio jūrinio mikroorganizmo gebėjimą gaminti jam reikalingą deguonį visiškoje tamsoje.
Aštuonkojų patelės mėto akmenis į įkyrius patinus?
Aštuonkojų elgseną stebintys mokslininkai kiekvieną kartą pasidalina vis labiau pribloškiančiais pastebėjimais. Šių moliuskų gyvenimas, panašu, ganėtinai pasiutęs - tą patvirtina ir nauja, keista mokslininkų dėmesį patraukusi šių gyvūnų elgesio apraiška - po ranka pasitaikiusių objektų mėtymas.
Jūrinių vėžiagyvių įkvėpti klijai žaibiškai stabdo kraujavimą
Jūros organizmų bioįvairovė neretai tampa naujų mokslinių išradimų įkvėpimo šaltiniu. Taip atsitiko ir su ūsakojais vėžiagyviais - smulkiais jūros gyvūnais, kurių išskiriamos medžiagos suteikė puikių minčių medicinos technologijų kūrėjams.
Naujausias klimato kaitos vertinimas: kritinis signalas
Neseniai pasirodęs šeštasis Tarpvyriausybinės Klimato Kaitos Komisijos (IPCC) vertinimas, ties kuriuo dirbo 234 mokslininkai iš 66 valstybių, toli gražu nenuteikia pozityviai - nors to jau kurį laiką buvo galima tikėtis, turėdami omenyje žmogaus veiklos mastus. Taigi, ką šiame vertinime nustatė ekspertų komisija?
Europos Sąjunga šalina vienkartinį plastiką iš prekybos
Pasak Europos Komisijos, apie 80% vandenynų šiukšlių yra plastikas, o 50% - būtent vienkartinio plastiko produktai. Siekiant sumažinti šį procentą, nuo 2021 m. liepos 3 d. vienkartinės plastikinės lėkštės, stalo įrankiai, šiaudeliai, balionų lazdelės ir ausų krapštukai negali būti pateikiami ES valstybių narių rinkose.