Vandenyno ABC: Kas tas mikroplastikas?
Naujausi duomenys surinkti The Ocean Race Europe buriavimo varžybų metu (kuriuos rinko ir lietuvių Ambersail-2 komanda) parodė, kad Baltijos jūra - labiausiai mikroplastikais užteršta jūra Europoje.
O kas apskritai tas mikroplastikas, iš kur jis atsiranda jūroje ir ar tai kažkas baisaus?
Mikroplastikas - mažesnės nei 5 mm (arba sezamo sėklos dydžio) plastiko dalelės, plačiai sutinkamos vandenyje. Tai gali būti mažyčiai plastiko žirneliai, plaušai ar bet kokie kiti fragmentai.
Dalis mikroplastiko dalelių susidaro kuomet vandenyje esančios didesnės plastiko šiukšlės, veikiamos saulės UV spindulių bei kito fizinio poveikio, skyla į mažesnes dalis.
Kita dalis į vandenį atkeliauja iš sausumos jau mikroplastiko pavidalu per nuotekas, kadangi nuotekų filtravimo sistemos negeba gerai sugauti tokio mažo dydžio dalelių.
Šios dalelės į nuotekas patenka, pavyzdžiui, naudojant kosmetinius šveitiklius ar dantų pastą turinčią mikroplastiko žirnelių, taip pat skalbiant sintetinius drabužius nuo kurių atsiskiria mikroplastiko plaušai.
Dalis mikroplastiko į vandenis patenka ir iš lietaus surinkimo latakų miestuose. Per lietaus surinkimo latakus gali atkeliauti, pavyzdžiui, nuo besidėvinčių automobilių padangų atsiskyrusios mikroplastiko dalelės.
Vandenyje lyg sriuboje plaukiojantis mikroplastikas praryjamas vandens organizmų ir, vieniems gyvūnams valgant kitus, keliauja mitybos grandine, pasiekdamas net žmogų.
Skaičiuojama, kad per savaitę vidutinis žmogus praryja banko kortelei lygų plastiko kiekį!
Nors mikroplastiko poveikis organizmui dar mažai pažįstamas, yra tyrimų, rodančių jog šios dalelės organizme gali sukelti uždegimą, neigiamai veikti imuninę sistemą bei padidinti vėžinių susirgimų tikimybę. Toks poveikis, teigia mokslininkai, paprastai sukeliamas ne pačio mikroplastiko, o kitų prie jo prikimbančių teršalų, kurie kartu su mikroplastiku patenka į organizmus.
Daugiau apie mikroplastiką - Mokslo Sriubos reportaže: