Jūrų kiaulės pirmą kartą užfiksuotos medžiodamos grupėse
Jūrų kiaulė - nedidelis banginiams priklausantis žinduolis, mažesnis ir trumpesnio snukio nei delfinai, o be to - gyvenantis ir Baltijos jūroje. Paprastai šie gyvūnai sutinkami po vieną, tad ilgai manyta, jog jūrų kiaulės - ne itin socialios vienišės, skirtingai nei dauguma jų giminaičių delfinų. Tačiau naudodami dronus Pietų Danijos Universiteto (University of Southern Denmark) mokslininkai užfiksavo šią nuomonę paneigiančių vaizdų.
Pasitelkę dronus, mokslininkai filmavo aplink Danijai priklausančią Fiuno salą plaukiojančias paprastasias jūrų kiaules (lot. Phocoena phocoena). Iš viso užfiksuotos 44 valandos jūrų kiaulių vaizdo įrašų, pagal kuriuos buvo analizuojama gyvūnų elgsena. Ir kas buvo pastebėta? Mokslininkų nuostabai, užfiksuotos jūrų kiaulės buvo gerokai socialesnės nei manyta - pasirodo, didžioji dalis jų žuvį medžiojo ne po vieną, o grupėse. Negana to, pastebėta kad tokiose grupėse skirtingi individai gali atlikti skirtingas roles, taip pagerindami medžioklės rezultatą.
Kokias roles gali užimti jūrų kiaulės medžiojančios grupėje?
Tolimas subūrėjas - plaukioja aplink žuvų guotą laikydamasis atstumo, užtikrindamas glaudų žuvų susibūrimą;
Artimas subūrėjas - ta pati funkcija, tik laikomasi daug arčiau žuvų guoto;
Piemuo - plaukia šalia žuvų guoto ir keičia jo judėjimo kryptį;
Skaidytojas - įplaukia į žuvų guotą išskaidydamas jį į dalis (taip lengviau atskirti ir pagauti vieną žuvį);
Medžiotojas - bando pagauti žuvį plaukdamas dideliu greičiu.
Skirtingi individai medžioklės metu gali užimti 1-2 skirtingas roles, taip koordinuotai valdydami žuvų guotą ir nuvargindami žuvis, kol kuri nors iš jų atskiriama ir pagaunama.
Taigi, ar dabar galima pilnai teigti, jog paprastosios jūrų kiaulės žuvis gaudo medžiodamos koordinuotuose būriuose? Ne visai. Neretai stebimi ir po vieną medžiojantys individai. Be to, šis tyrimas buvo atliktas tik vienoje specifinėje vietoje, pasižyminčioje sekliais vandenimis, ir tik dienos metu. Tačiau toks elgesys šioje rūšyje užfiksuotas pirmą kartą ir suteikia mums daugiau žinių apie šių gyvūnų medžioklės taktikas ir gebėjimą kooperuotis tarpusavyje.
Toliau mokslininkams kyla klausimai - ar tie patys individai visuomet specializuojasi vienoje rolėje medžioklės metu? Ar šios rolės kinta? Kaip jomis pasidalijama tarpusavyje? Tam reikėtų gebėti atpažinti konkrečius individus (sudėtinga užduotis naudojant tik droną) bei stebėti juos ilgesnį laiką.
Pabaigai, štai vienas iš mokslininkų dronu užfiksuotų vaizdo įrašų:
Šaltinis: https://doi.org/10.1139/cjz-2020-0289