2021-2030: Vandenynų mokslo dešimtmetis
Jis dengia net ⅔ Žemės paviršiaus ir kontroliuoja klimatą, daro įtaką šiltnamio dujų kiekiui atmosferoje, gamina didelę dalį deguonies kuriuo kvėpuojame, teikia mums maistą ir galybę kitų paslaugų, neatsiejamai susijusių su gyvybės palaikymu planetoje. Taigi, esant skubiam mokslinių sprendimų poreikiui visų globalių problemų akivaizdoje, nenuostabu, kad Jungtinės Tautos paskelbė 2021-2030 metus vandenynų mokslo darniam vystymuisi dešimtmečiu.
Tam, kad galėtume išsaugoti sveikas vandenyno ekosistemas ir užtikrinti, kad jos ir toliau leistų sėkmingai gyvuoti žmonijai bei kitoms gyvybės formoms, privalome gerai suprasti jų veikimą. Šiuo metu, daugiau nei 80% povandeninio pasaulio yra nepažįstama mokslui - paradoksalu, tačiau šiandien žmogui nuskristi į kosmosą yra paprasčiau, nei nusileisti į jūros dugną. Neįtikėtina, bet visai šalia tavęs turime zonas, savo paslaptingumu prilygstančias kitoms planetoms - negana to, jos yra kritiškai svarbios mūsų išlikimui.
Taigi, prieiname prie tinkamo momento susipažinti su vandenynų mokslu, kuriuo dalintis su Lietuvos visuomene yra mūsų organizacijos tikslas.
Ši mokslo sritis apjungia ne vieną discipliną, tarp jų - fiziką, chemiją, biologiją ir geologiją. Visos šios šakos padeda geriau suprasti vandenyno ekosistemų veikimą. Pakankamų žuvies išteklių išlaikymas žvejybos ir kitokio aplinkos spaudimo akivaizdoje? Tai viena iš problemų, kurią nagrinėja vandenynų mokslas. Didžiųjų vandenyno srovių lėtėjimas ir to poveikis klimatui? Tai irgi vandenynų mokslo problema. Banginių įtaka deguonį gaminančio fitoplanktono augimui? Ankstyvesnis cunamio pavojaus numatymas? Na, turbūt jau supratote apie ką mes. Visi šie klausimai neišvengiamai daro įtaka žmonijos sveikatai bei ekonominei ir socialinei gerovei.
Tad kas vyks su vandenynų mokslais ateinančiais dešimt metų?
Visų pirma, per šį dešimtmetį bus siekiama sukurti bendrą sistemą, užtikrinančią, kad vandenynų mokslas galėtų visapusiškai remti šalių veiksmus tvariai valdant vandenynus ir siekiant darnaus vystymosi. “Mokslas, kurio mums reikia, vandenynui, kurio mes norime” - toks šio laikotarpio šūkis. Skatinant tarptautinį bendradarbiavimą ir bedruomeniškumą, šis dešimtmetis sustiprins mokslinius tyrimus, inovacijas ir visuomenines iniciatyvas, siekiant, kad mokslas atitiktų žmonijos poreikius ir užtikrintų sveiko vandenyno išsaugojimą. Vienas iš svarbių šio laikotarpio komponentų - visuomenės, suprantančios ir vertinančios vandenyno svarbą, kūrimas. Štai čia įeiname mes! Per ateinančius metus, sieksime įžiebti entuziazmą Lietuvos visuomenėje skleisdami lengvai suprantamą mokslinę informaciją ir dalindamiesi savo meile vandenynui. Sieksime kurti visuomenę, įkvėptą vandenyno pasaulio, turinčią pakankamai žinių ir susitelkusią jo išsaugojimui.